Ana Sayfa / Arşiv / Görme özürlü ressamı tanıyor musunuz ?

Görme özürlü ressamı tanıyor musunuz ?

İnanılmaz insan : EŞREF ARMAĞAN Eşref Armağan, görme engelli olarak dünyaya geldi. Etrafı keşfetme merakı ve mücadeleci yapısı sonucu oyuncaklar, çiviler, tahtalar, ve ailesinin yardımıyla cisimleri hissedip resim yapmaya yöneldi. Önce karton üzerine çiviyle çizdiği resimleri, karton üzerine kartonla, daha sonra da tuval üzerine çizmeye başladı. Resim yaparken boyayı hissetmesi gerekiyordu, bu nedenle hiç fırça kullanmadı. Güneşin doğuşu, muhteşem renklerle süslü doğayı hiç görememesi, manzara resmi çizmesini engellemedi. Kabartmalı albüm kapaklarına dokunarak ve hissettiklerinin ne olduğunu sorarak dağ, şelale ve deniz çizdi. Hatta perspektifi bile resimlerine uygulayabildi. Uzun ve sabırlı çalışmalardan sonra aydınlık, karanlık ve gölgeyi resimlerine yansıtmayı başardı. Dikkati dağıldıktan sonra tekrar toplayıp devam etmesi çok zor olduğu için hep gece sessizliğinde çalıştı ve resimleri hakkında hep başkalarının fikrini aldı. Kendisi gibi görme engelli çocuklara bildiklerini öğretmek en büyük zevki oldu. Bir profesörün isteği üzerine tekerleğin durduğunu, gittiğini, kavisli bir şekilde hareket ettiğini, fren yaptığını ya da hızla durduğunu resimlemedi. Çizimler karşısında şaşkına dönen ve inanamayanlar için tekrar göz muayenesi yapıldı, ışık hissi dahil doğuştan görmez olduğunu tekrar tespit edildi. Harvard Üniversitesinde yapılan incelemede bir şeye dokunduğu anda beynindeki görsel alanda hareketlenme olduğu yani ellerinin göz vazifesi gördüğü belirtildi.

Dünya çapında pek çok sergi açmış ünlü bir ressam olan Eşref Armağan’ı ülkemizde tanıyanların sayısı ne yazık ki çok azdır. Kendi adına bir internet sitesi bulunmaktadır.

Eşref, ne çocukken nede büyüdükten sonra öğrenim görmedi. Kendi kendine yazmayı öğrendi. Ancak 1994 senesinde Joan Eröncel isimli otuz sene evvel Türkiye'de evlenmiş Amerikalı bir hanım ile tanıştı. Joan, onun eserlerine hayran oldu ve yardım etmeye karar verdi. Boston’da bir sanat festivaline katıldı. New Science dergisinde hakkında bir makale yayınlandı. Makaleden sonra Harvard Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi kendisiyle iletişime geçti. John Kennedy adlı Bu inanılmaz çizimler karşısında profesör gözyaşlarını tutamadı. “30 yıldır görmezlerin çizgi çizebilmesi üzerine çalışıyorum ve dünyada böyle bir insan çıkacağına inanıyordum ve o insan şu anda karşımda oturuyor.” dedi Volvo ile bir reklam çalışması yaptı, kimsenin görmediği bir otomobili resimledi. Böyle bir reklam filmi için seçilmek gerçekten onur vericiydi. Discovery Channel’da yayınlanan 'The Colors of Darkness’ adlı ödüllü bir belgesele konu oldu. Bir görmez olarak dünyada ilk defa üç kaçışlı perspektifle bir binayı hatasız biçimde resimleyerek tarihe geçti.

Birçok kereler hem Türk televizyon kanallarında hem de CNN ve BBC gibi kanallarda adından söz edilmiş olmasına rağmen halen pek çok kişi tarafından tanınmamaktadır. Eserleri hem Türkiye çapında, hem de yurt dısında çeşitli sergilerde yer almıştır.

Hiçbir zaman görmediği varlıkların resmini yapan bu yetenekli insan bize azmin elinden hiçbir şeyin kurtulamayacağını bir kez daha göstermiştir.