Ana Sayfa / Arşiv / Lens teknolojisinde ne gibi değişmeler oldu?

Lens teknolojisinde ne gibi değişmeler oldu?

1-Genç yaşlarda kontakt lens kullanmaya başlamış kişilerde yakın gözlük ihtiyacı ortaya çıkması bu alanda araştırmaları hızlandırdı. Günümüzde kullanımı giderek artan multifokal kontakt lensler hem uzağı, hem de yakını görmemizi sağlar. Her ne kadar görüş gözlükle olduğu kadar net olmasa da gözlüksüz hayatımızı devam ettirebilmemize yardımcı olur.

2-Çağımızda bilgisayar kullanımı, klima ve kaloriferli ortamların yaygınlaşması göz kuruluğu şikayetlerini artırmıştır. Kuru göz nedeniyle kontakt lens kullanmayı bırakmak zorunda olan kişiler için silikon hidrojel materyalden lensler üretilmiştir.

3-Yumuşak kontakt lenslerin konforlu olması nedeniyle astigmatı olan kişiler için de yumuşak lensler üretilmiştir. 0.75 gibi çok düşük astigmatlarda bile torik lensler daha iyi görme keskinliği sağlamaktadır.

4-Yaşamı çok yoğun bir tempoda geçen veya tatilde lens kullanırken bakım ve solüsyonla uğraşmak istemeyen, sadece spor yaparken kontakt lens kullanan ya da lens solüsyonuna karşı alerjisi olanlar için üretilen günlük kontakt lensleri kullanımı giderek artmaktadır.