Çocuklar güneş gözlüğü kullanmalı mı?

Çocuklar güneş gözlüğü kullanmalı mı?

Gözlerin ultraviyole ışınlarına maruz kalması, gözün zarar görmesine neden olur, özellikle gözlerinde katarak ve sarı nokta hastalığı olanlar daha fazla etkilenir. Gözlerinizi, bu tehlikeli güneş ışınlarından korumanın en kolay yolu, doğru ve etkili güneş gözlüğü seçip kullanmaktan geçer.

 

Çocuklar güneş gözlüğü kullanmalı mı?

 

Güneş gözlüğü alırken camlarının gri, kahverengi ve yeşil tonlarında olmasına dikkat edilmelidir. Koyu veya siyah camlar kişilerin renk algılamasını bozarak görüş kalitesini düşürürler.

Çocuklarda güneş gözlüğü ne kadar erken kullanılmaya başlanırsa göz UV' den o derece daha fazla korunmuş olur. Kaliteli ve iyi koruyan güneş gözlüğü camları, gözkapak cildini ve gözü korur, UV korumasız koyu renk kalitesiz camlar, ışıkta gözbebeğinin küçülmesini engellerken, UV ışınlarının büyük gözbebeğinden kolaylıkla gözün arkasına geçmesine ve daha çok zarar vermesine yol açabilir.

Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta UVA ve UVB ışınlarından korumalıdır. Göz kapaklarını da örtmesi tercih edilmelidir. Ayrıca sert çerçeveli ve cam gözlükler yerine kırılmayan yumuşak cam ve çerçeveler tercih edilmelidir.

Güneş ışınları, görme bozukluklarından, gözlerde alerjiye kadar pek çok soruna sebep olabilir. Çocuklar yalnızca bahar ve yaz mevsiminde değil, kışın da, gerektiği zaman güneş gözlüğü kullanmalıdır, mevsim ne olursa olsun güneşli havalarda güneş gözlüğü kullanma alışkanlığını edinmelidirler.

İletişim 0212 467 75 00
Bize Ulaşın Detaylı Ulaşım Bilgileri Bayrampaşa İdealtepe Bursa