Doktora danışmadan lens kullanmayın!

Doktora danışmadan lens kullanmayın!

Kontakt lensler görmeyi düzeltmek, kozmetik veya tedavi amacı ile göz üzerine yerleştirilen merceklerdir. Estetik amaçlar ile gözlük takmak istemeyen tarafından daha çok tercih edilmesi yanında; spor yapanlar, turizm sektöründe çalışanlarda olduğu gibi meslek veya hobilerinde gözlük takamayanlar da kontakt lens kullanmaktadır.

 

Doktora danışmadan lens kullanmayın!

 

Kontakt lensler gözlük ile karşılaştırıldığında görme alanını genişleterek daha rahat bir görme sağlar, yağmurlu veya soğuk havalarda olduğu gibi ıslanma ve buharlaşma sonucu bulanık görme gibi sorunlara neden olmaz. Ayrıca iki göz arasında gözlük numarası çok farklı olan kişilerde kontakt lensler ile görüş çok daha rahat ve dengelidir.

Gözlükle görmenin düzeltilemediği keratokonus hastalığında, yaralanma veya keratitlerden sonra kornea yüzeyinin düzgünlüğünün bozulduğu durumlarda iyi görebilmek için tek seçenek sert gaz geçirgen kontakt lenslerdir. Teknolojinin gelişmesi ile yakını göremeyenler için progresif lensler; göz kuruluğu veya alerjisi olanlar, tatilde solüsyon ile uğraşmak istemeyenler ve küçük yaşta lens kullananlar için üretilen günlük kontakt at lensler giderek yaygınlaşmaktadır.

Kontakt lensler, farklı gözlere uyum sağlayabilmesi için değişik çap ve eğriliklerde üretilmiştir. Göz üzerine doğrudan yerleştirilmesi sebebiyle göz yüzeyinin eğriliği ile uyum içinde olmalıdır. Doktor muayenesi ile kontakt lens kişinin gözüne takılır, hareketi ve büyüklüğü değerlendirilir, gerekirse birden fazla lens denenerek kişi için en uygun olanı bulunup lens reçetesi yazılır. Lens kullanımı sırasında temizlik çok önemlidir.

Lensi takıp çıkarmadan önce elleri iyice yıkanıp kurulamak, lensi her gün 8 saat çıkarmak, lens gözde iken uyumamak, lens takılınca kutu içindeki solüsyonu dökerek her gün lens kutusuna yeni solüsyon koymak, solüsyon ile birlikte verilen kutuları lens solüsyonu bitince atmak, süresi dolunca lensi kullanmamak en önemli kurallar arasındadır.

Kurallara uyulduğu takdirde kontakt lensler yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilir.

İletişim 0212 467 75 00
Bize Ulaşın Detaylı Ulaşım Bilgileri Bayrampaşa İdealtepe Bursa