Göz Hastalıkları

Göz Hastalıkları

Retina Yırtıkları ve Dekolmanı

Retina nın çeşitli nedenlerle yırtılması ve yerinden ayrılmasıdır. 
Hasta uçuşmalar, ışık çakmaları, tam veya kısmi görme kaybı başlar.
Erken safhada yırtıklar laserle tedavi edilebilirken, dekolman (ayrılma) geliştiğinde ameliyat kaçınılmazdır. Amaç körlüğü önleyip olabilen en iyi görmeyi sağlamaktır.

Üveit

Üveit; Vücuttaki herhangi bir iltihabı odağından göz'e kan yoluyla yayılan damar hastalığı'dır.  
Romatizma, sinüzit, kulak, enfeksiyonlar, diş, vb. pek çok nedenden kaynaklanır. Ayrıntılı tetkiklerle kaynağı bulmaya çalışılır. İlaç tedavisi ile kontrol altına alınıp ikincil sorunlar önlenmeye çalışır.

Vücudun bağışıklık sistemi ile ilgili olan bu hastalık nüksedebilir. Yakın takip gerektirir.

Şaşılık

Şaşılık ; Her iki göz'ün paralelliğini kaybetmesi, yani bir göz'ün veya diğerinin doğru görme aksında bakmamasıdır.

Sarı Nokta Hastalığı (Makula Dejenerasyonu)

Işığın göz içinde odaklandığı sarı nokta (makula) bölgesinde doğuştan veya yaşa bağlı olarak sinir ve damarların bozukluğu sonucu oluşur.

Hasta baktığı noktayı net olarak göremez. Işık hassasiyeti vardır. Kalıtsal alanların tedavisi yoktur. Yaşa bağlı olan tiplerinde vitamin desteği önerilir. Yaş tip dejenerasyonda ise göz içine yapılan iğneler veya PDT dediğimiz soğuk laserle tedavi uygulanır. 

Nöro Oftalmoloji

Göz ile beyin arasındaki görme sinir yollarının hastalıklarının incelendiği daldır. 

Doğumsal ya da edinsel nedenlerle bu görme yollarında oluşabilen kaslar kısmi ya da tam görme bozukluğu na yol açabilir.

Katarakt

Göz içinde yer alan merceğin saydamlığını kaybetmesi.

Presbiyopi

Yaşa bağlı yakını odaklama güçlüğü.

Excimer Laser Tedavisi

Kırılma kusurlarının ( Miyop, Hipermetrop, Astigmat ) tedavisinde kullanılan laser yönetimidir.

Glokom

Glokom Sıklıkla göz içi basıncının yüksekliği ile seyreden, görme siniri hasarı yaparak körlüğe neden olabilen sinsi bir hastalıktır.

Göz Tembelliği

Bir gözün iyi görüp, diğer gözün az görmesi ve gözlük ile görmenin artmamasıdır. Bir beyinsel algılama yetersizliğidir.

Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı

Üretilen göz yaşının burun içine akıtılmasını sağlayan kanalda tıkanıklık ve bunun sonucunda gözlerde sulanma. 

Keratokonus

Göz'ün kornea tabakasının yapısal bozukluğu ve sivrileşmesidir.

Kontakt Lens

Kontakt lensler, çeşitli materyallerden üretilen ve göz yüzeyi üzerine yerleştirilen merceklerdir.En çok gözlük kullanması gereken ama estetik amaçla gözlük kullanmak istemeyen kişiler tarafından tercih edilir. Bunun dışında keratokonus hastalarında görmeyi artırmak için, büllöz keratopati ve kuru gözlerde tedavi amaçlı, göz rengini değiştirmek isteyenlerde ise yine estetik amaçlı kullanılmaktadır.

Yıllardır kontakt lens kullanmakta olan ve 45 yaşını geçip  yakın gözlük ihtiyacı duyan kişiler için hem uzak, hem de yakını görebilecekleri multifokal lensler üretilmiştir. Kontakt lens kullanımı, lensin doğrudan göz yüzeyine yerleştirilmesi sebebiyle çok titizlik ve dikkat gerektirir.

Lens ile göz eğriliğinin uyumlu olması, doktor muayenesi ile verilmesi, kullanım sırasında kurallara dikkat edilmesi ve belirli aralarla doktor muayenesinin ihmal edilmemesi; uzun yıllar sağlıklı lens kullanımının en önemli şartlarıdır. 

Konjonktivit

Gözün beyaz kısmı (sklera) ile göz kapaklarının içini kaplayan ince, zar şeklindeki tabakanın (konjonktiva) iltihabına konjonktivit denir.

Konjonktivit nedenleri;
Dışarıdan bulaşan mikrop ve virüsler veya alerji yapan çeşitli etkenler olabilir. Mikrobik konjonktivitler kızarma ve şiddetli çapaklanma ile  kendini gösterir ve dikkat edilmediği takdirde bütün aile bireylerine bulaşır.

Gözde kızarıklık yapan birçok hastalık ile karışabilir, ihmal edildiğinde gözün saydam (kornea) tabakasında kalıcı izlere yol açabilir.Alerjik konjonktivitlerde ise kızarıklık ve kaşınma ön plandadır. Her iki konjonktivit tipinde tedavi için kullanılar ilaçlar farklıdır. İlaçlar göz uzmanının verdiği sürede kullanılmalı, şikayet tekrarladığında daha önce iyi gelen ilaç kontrolsüz alınmamalıdır.

Özellikle alerjik konjonktivitte doktor kontrolü olmadan kullanılan kortizonlu göz damlaları glokoma (göz tansiyonu) yol açar.
Belirti vermeden sinsice ilerleyen hastalık genç yaşta körlük derecesinde görme kayıplarına sebep olur. Bu nedenle göz kızarıklığı olduğunda mutlaka göz uzmanına muayene olmak gerekmektedir.

Göz Kuruluğu

Gözyaşı, gözyaşı bezi tarafından salgılanır, göz kırptığımızda göz yüzeyi üzerine yayılır ve gözyaşı kanalları ile burun boşluğuna geçer.

Gözyaşı bezinin yeterli gözyaşı üretmediği durumlarda göz yüzeyi yeteri kadar nemlenemez. Ayrıca klimalı ve kaloriferli ortamlar havadaki nem oranını azaltır.
Bilgisayar başında çalışanlarda göz kırpma sayısı azalır  ve gözyaşı buharlaşır, göz yüzeyinde nemlenme yetersiz kalır. Bütün bu nedenlerle gözde kum varmış hissine kadar değişik oranlarda batma, yanma, kuruluk hissedilir.

Kuruluk ilerledikçe şiddetli sulanma nöbetleri de şikayetler arasında yer alır. Doktor muayenesi ile kuruluk derecesi belirlenerek tedavi uygulanır .

Tedavide kullanılan suni gözyaşları yetersiz kalırsa cerrahi müdahale ile gözyaşı kanalına tıkaçlar konarak gözyaşının burun boşluğuna geçmesi engellenir.

Kornea Nakli

Göz'ün en önünde yer alan saydam tabakasının farklı hastalıklara bağlı olarak saydamlığını kaybeden kornea'nın kadavradan alınan kornea ile değiştirilmesi ameliyatına verilen isim.

Kornea

Gözün en önünde yer alan ve görmemiz için çok önemli olan saydam tabaka.

İletişim 0212 467 75 00
Bize Ulaşın Detaylı Ulaşım Bilgileri Bayrampaşa İdealtepe Bursa