Konjonktivit

Konjonktivit


Gözün beyaz kısmı (sklera) ile göz kapaklarının içini kaplayan ince, zar şeklindeki tabakanın (konjonktiva) iltihabına konjonktivit denir.

Konjonktivit nedenleri;
Dışarıdan bulaşan mikrop ve virüsler veya alerji yapan çeşitli etkenler olabilir. Mikrobik konjonktivitler kızarma ve şiddetli çapaklanma ile  kendini gösterir ve dikkat edilmediği takdirde bütün aile bireylerine bulaşır.

Gözde kızarıklık yapan birçok hastalık ile karışabilir, ihmal edildiğinde gözün saydam (kornea) tabakasında kalıcı izlere yol açabilir.Alerjik konjonktivitlerde ise kızarıklık ve kaşınma ön plandadır. Her iki konjonktivit tipinde tedavi için kullanılar ilaçlar farklıdır. İlaçlar göz uzmanının verdiği sürede kullanılmalı, şikayet tekrarladığında daha önce iyi gelen ilaç kontrolsüz alınmamalıdır.

Özellikle alerjik konjonktivitte doktor kontrolü olmadan kullanılan kortizonlu göz damlaları glokoma (göz tansiyonu) yol açar.
Belirti vermeden sinsice ilerleyen hastalık genç yaşta körlük derecesinde görme kayıplarına sebep olur. Bu nedenle göz kızarıklığı olduğunda mutlaka göz uzmanına muayene olmak gerekmektedir.


İletişim 0212 467 75 00
Bize Ulaşın Detaylı Ulaşım Bilgileri Bayrampaşa İdealtepe Bursa