Ana Sayfa / TEDAVİ BİRİMLERİMİZ / Şaşılık ve Çocuk Birimi / Göz Tembelliği Tedavisi Nasıl Olur ?

Göz Tembelliği Tedavisi Nasıl Olur ?

  • Göz tembelliği tedavisinde nedene yönelik girişim esastır. Öncelikle görmeyi engelleyen göz kapak düşüklüğü, katarakt gibi durumlar tedavi edilmelidir. Diğer tedavi seçenekleri sırasıyla:
  • Gözlük tedavisi: Göz tembelliğinde sıklıkla etken olan gözdeki kırılma kusurları gözlük , gerekirse de kontakt lens kullanılarak düzeltilmelidir. Bu temel yaklaşım çoğu olguda yeterlidir.
  • Kapatma tedavisi (Tam, kısmi): İyi gören göz'ün tam veya kısmi zamanlı kapatılması esasına dayanır. Son yapılan çalışmalarda 3-7 yaş grubunda ileri göz tembelliği'nde 6 saat, hafif -orta seviye göz tembelliği'nde ise 2 saat kapamanın çoğu olguda yeterli olduğu gösterilmiştir. Kapama tedavisi sırasında yakındaki hedeflerle çalışma yapılması tedavinin başarısını arttırmaktadır. Genel olarak çocuklar 12 yaşına kadar kapatmaya olumlu cevap vermektedirler.
  • Penalizasyon tedavi: Atropin penalizasyonu ya da optik penalizasyon olarak ikiye ayrılır. Bu amaçla iyi gören göze her gün veya haftada 2-3 gün sabahları 1 damla % 1’lik atropin damlatılır. Hastanın gözdeki kırılma kusuru göz tembelliği olan gözde en iyi şekilde düzeltilirken, hatta + cam ilavesi ile yakın görme arttırılırken ; sağlam gözde daha az düzeltme yapılır.
  • CAM tedavisi: Haftanın her günü 10 seans olarak hastane ortamında uygulanır. Hastanemizde de uygulanmaktadır. Yapılan çalışmalarda CAM tedavisinin standart kapama ve yakın mesafedeki uğraşılarla benzer görsel sonuçlar verdiği gösterilmiştir.