Ana Sayfa / TEDAVİ BİRİMLERİMİZ / Tıbbi ve Cerrahi Retina Birimi / Sarı Nokta Hastalığı ( MAKULA DEJENERESANSI ) nasıl bir hastalıktır ?

Sarı Nokta Hastalığı ( MAKULA DEJENERESANSI ) nasıl bir hastalıktır ?

Op.Dr. Ercan SAĞLAM

Yaşa bağlı makula degeneresansı, 70 Yaş üstü nüfusun yaklaşık 1/3’ünü etkiler. Merkezi görmenin ve özellikle yakın okumanın zorlaşmasına yol açar, zaman içerisinde merkezde görme kaybı ve lekelenmeler oluşur.

Başlangıçta çarpık veya yamuk görme şikayetleri olan hastalarda daha ileri dönemlerde görme birkaç metreden parmak sayma seviyesine kadar düşebilir.

Her ne kadar, tamamen körlük yapmasa da; görme, yasal olarak körlük sayılabilir bir seviyeye kadar inebilir. Hastalar baktığı noktayı göremez hale gelir, yani karşısında duran bir şahsın yüzünü göremez ama kolunu bacağını görebilir. Bu tür hastalar tek başına sokağa pek çıkamaz. Evde kendi işlerini görebilseler de bazı işleri yapmada başkalarından yardım almak zorunda kalırlar. Göremedikleri için okuyamaz ve yazamazlar.

Bu rahatsızlık, kuru ve yaş tip olmak üzere iki çeşit olarak gözlenir. Kuru tip, bu tür hastaların %80-85‘inde görülür ve görme yavaş yavaş ve seneler süren bir periotta azalır. Bu hastalara tedavi olarak koruyucu, antioksidan haplar önerilir. Yaş tipte ise, görme noktasında kanama ve ödem gelişir ve görmeyi hızla düşürür. Günümüzde tedavi ettiğimiz hastalar, bu yaş tip sarı nokta dejeneresansı gösteren hastalardır.