Ana Sayfa / TEDAVİ BİRİMLERİMİZ / Tıbbi ve Cerrahi Retina Birimi / Şeker hastaları ne sıklıkta muayene olmalı ? Tedavi nasıl olur ?

Şeker hastaları ne sıklıkta muayene olmalı ? Tedavi nasıl olur ?

Op.Dr. Ercan SAĞLAM

Diabet tanısı konmuş ama göz dibinde harabiyet başlamamış hastalara yılda bir göz muayenesi önerilir. Diabet retinopatisi başlamış hastalar ise 6 ayda bir takibe alınmalıdır.

Harabiyet ilerlemişse fundus flöresein angiografisi (FFA) ve/veya optik koherens topografi (OCT) filmleri çekilerek diabetik retinopatinin derecesi saptanır. Retina tabakasında beslenmesi bozulmuş alanlar varsa, yeni damarlar oluşmuşsa yada sızıntı yapan damarlar varsa laser tedavisi gerekmektedir. Sarı nokta'ya yakın sızıntının yaygın olduğu, kistleştiği durumlarda göz içine ilaç verilir.

Tedavi edilmemiş olgularda göz içini dolduran kanamalar oluşur. Bu hastalarda vitreoretinal cerrahi ile kanamalar temizlenir.Ameliyat sırasında çekintiler, zarlar ayrılır, laser tamamlanır.

Diabet retinopatisinde yapılan tedaviler, tedavi başlandığı zaman belirlenen görmenin korunmasına yöneliktir. Görme artışı nadirdir. Tedavi ihmal edilirse körlük'le sonuçlanır.